Magyarországon egy nap kb. 5-10 vállalkozás megy csődbe. Éves szinten ez 3.500-4.000 csődöt is jelenthet. Egy felszámolás, csődeljárás során a megkérdezett cégvezetők szerint valamilyen makrokörnyezeti (= minden olyan külső tényező, amit megváltoztatni nem bírunk, hatásait viszont érezzük pl. válságok, közigazgatás stb.) hatás végzett szeretett cégükkel. Bullshit. Azt állítom, hogy ennek a napi 10 vállalkozásnak legalább a fele már indulása előtt halálra volt ítélve. Legalább negyedében a béna menedzsment a bukás oka, akik nem ismerik fel az alapvető pénzügyi problémát, és maradt 1-2, ahol esetleg valamilyen makrováltozás lehetetlenítette el az üzletet és nem volt kiút.
Hogyan leszel te a következő bukott diák?
A kockázatmentes vállalkozás egy paradoxon. Fontos eleme a kockázat a cégtulajdonosok életének, és mindig készülni kell arra, ha beüt a krach. Persze félelemmel telt aggyal nem fogod tudni vezetni a céget. Erre nem is buzdítanék senkit. De mégis mit kell elkövetned ahhoz, hogy bezárjon a bolt? Arról ne beszéljünk, ha a reptéri kutyát se érdekli az árud, az sajnos elég egyértelmű. De mi van, ha egyébként látszólag sokat dolgozol és szorgalmas vagy? A szakmájukban egyébként kiváló vezetők sokszor a szőnyeg alá söprik a pénzügyi, gazdasági megközelítéseket és tanácsokat, de saját tapasztalatom szerint az egyik leginkább elhanyagolt menedzsment területről beszélünk a hazai KKV-szektorban. Óriási hiba, engedd, hogy bizonyítsam:
Ne legyél profitábilis.
Kriminális. A hazai vállalkozói kultúrában ez a varázsszó valahogy nem ragad meg. Volt egy jó ötlet, amire hatalmas céget fogsz majd építeni – gondoltál egyet. Összetrombitálod az ügyvédet, könyvelőt és már megy is a cég. A piacot még adott esetben érdekli is a termék, vannak vásárlóid. EZ JÓ LESZ! Lehet, hogy évek telnek el építkezéssel és fejlődéssel, hanem kezded úgy érezni, mintha nem jutnál egyről a kettőre. Pedig hatalmas haszonkulccsal árulsz mindent. Biztos vagy benne? Főben járó bűn, amit sokan elkövetnek, pedig nem igaz:
ÉNÁ – ELÁBÉ = PROFIT
Attól, hogy valamit megveszel 100-ért, és eladod 200-ért, még nem kerestél rajta 100-at. Sőt, a szám amit keresel, lehet, hogy nulla közeli, vagy negatív. A hiba pedig, amit elkövetsz, hogy nem osztod rá a további költségeidet vagy nem veszel figyelembe mindent: fizu, fekete fizu, osztalék, rezsi, bírság, bérleti díj, havidíjak, esetleg a házipénztárba becsorgó készpénz felvételek, hosszú a sor.
Nyilván leegyszerűsítettem és kicsit óvodás lett a matek, elnézést. Lényeg: átható, teljes pénzügyi átvilágítás és tervezés nélkül nagyon nehéz jól csinálni. Ezek a nem elhanyagolható költségek egyre nagyobb részét teszik ki a vállalkozói létnek (gondolj csak az elmúlt évek nyomására, amit a fizetésemelés miatt kaptál) és sokan nem veszik számításba vagy nem elég naprakészek az információi. A könyvelés díja vagy a rezsi olyan észrevétlenül emelkednek 10-20%-ot évente, hogy öröm nézni. Tavalyi terv jó lesz idénre is. Fontos kérdés: te tudod, hogy saját magad mennyibe kerülsz évente a cégednek? A fizetésed, osztalékod, készpénzed, lízinged, kis tankolásaid, kis beeső számláid mindösszesen? Számolj utána, lehet, hogy meg fogsz lepődni.
Extenzív növekedési stratégia.
Who cares, mondja az angol. A könyvelő majd kihozza a számokat jól. Ha munka van, csak dolgozni kell. Folyamatosan úgy érzed, hogy munkaerő-hiányban vagy, megszakadsz. Tényleg nagyon szorgalmas vagy és hajnaltól dolgozol éjszakáig. De közben a háttérben már dolgozik ellened a negatív profit, amiről nem is tudsz. Legyőzhetetlen ellenszél, de te megpróbálod. Nem veszed észre, hogy nem optimális kihasználtsággal működik a csapat. Csökken a figyelmed, egyre linkebbek az embereid. Veszel fel új munkatársakat, folyamatosan bővül a csapat és építkezel. Továbbra is rendben megy minden. A szervezettséged, optimalizáció viszont már a béka segge alá került, mert nincs időd ezzel IS és mindennel IS foglalkozni. Pénzed meg nincs a korábban említettek miatt, hogy képezz, fejlessz. Tartozásaid vannak, amit mindig az éppen beáramló likvidből foltozol be. Így jutunk el odáig, hogy hónapról hónapra azon megy a matek, hogyan fogsz fizetést, járulékot utalni és a szállítóidat kifizetni.
Hitel, hitel, Széchenyi hitel.
Éjjel-nappal dolgozol. Hajtod a munkákat. Sajnos a terméked vagy szolgáltatásod minősége a szervezetlenséged miatt egyre rosszabb lesz. De megkapod a mentőövet a banki kapcsolattartódtól: van lehetőség felvenni extra jó kamatozású hitelt! Olyan lehetőség, mint még soha! Ebben a helyzetben sajnos ez tüneti kezelés, gyors és rövid enyhülés lesz, mert rosszul használod fel.

A hitelek működtetik az életünket, hitel nélkül valószínűleg most a barlangrajzaim segítségével adnék vadászati tanácsot ősembertársaimnak, ezt fontos leszögeznem. Ami nem mindegy, az a felhasználás módja. Vezetőként könnyen beleesünk abba a hibába, hogy a céges hitelt hasonlóan akarjuk felhasználni, mint a lakossági kölcsönöket. Használhatnánk okosan is. Te oktondi módon ezt nem arra használod, hogy intenzíven fejlessz, befektess és kitermeltesd vele a törlesztőt és a kamatot (ergo megszabadulj terhektől), hanem a saját és céged aktuális napi szükségleteit kielégítésére. Adsz belőle fizetést, szállítói tartozásokat is rendezel és kifújt. (20-30-50 millió forint sok pénz, de egy 2-300 milliós éves árbevételű cégnél teljesen reális szintű tartozás. Összefutunk ennél jelentősen többel is.) Nyilván egyszerűbb, a másik módszer rengeteg tervezést igényel. Viszont egy HITELT nem lenne szabad ilyen célokra használni. Ha el kell kezdened törleszteni, még tovább emeli a rezsidíjadat, tovább mélyítve a gödröt alattad. Törleszteni meg kell, nem fogja lenyalni a kutya. Ki szeret egy bankkal összeveszni?
Aztán mindig valami jön.
Pénzügyileg teljesen kiélezett helyzetben vagy, mire eljutsz idáig. Lehet, hogy 10-15 éves cégről beszélgetünk. Kötelezettségeid az egekben a likvidedhez képest, és 5-10 évre a bank kezében vagy (kezességet is vállaltál magánszemélyként, igaz-e?). Ebben a helyzetben gyakorlatilag a legkisebb megcsúszás végzetes lehet. Hangsúlyozom, még ilyenkor is dolgoztok, tehát egy abszolút működő cégről beszélünk, viszont egy gondtalan hónap csak álom, a likviditásra pedig még csak gondolni sem mersz. Ilyenkor egy felelőtlen alkalmazott, egy bírság, vagy a külső körülmények megváltozása vagy egy esetlen vezetői döntés is végzetes lehet.
Ezek után is azt állítanád, hogy a rosszindulatú bank borította rátok az üzletet?
A vállalkozások csődje mögött sokszor nemcsak külső makrofaktorok állnak, hanem belső, irányítási problémák is. A nem megfelelő pénzügyi tervezés, a profitabilitás elhanyagolása, a szervezetlenség és a hitelkezelés mind hozzájárulhatnak a vállalkozások bukásához. A megfelelő stratégiai megközelítés és folyamatos pénzügyi átvilágítás elengedhetetlen a sikerhez.
Ha nem akarsz te is a következő bukott vállalkozók közé kerülni, fontos, hogy már a kezdetekkor átgondolt pénzügyi tervezést alkalmazz. Ne hagyd figyelmen kívül a reális költségeket, és ne használd a hiteleket a napi működés fedezésére. Tartsd a szemed a piacon zajló eseményeken és az üzleti környezet változásain, hogy időben reagálhass.
Ajánlás
Ha úgy érzed, hogy a pénzügyi menedzsment terén segítségre van szükséged, ne habozz kapcsolatba lépni velünk! Kidolgozzuk pénzügyi terveidet és hosszú távú stratégiádat, átvilágítjuk működésedet és világos, betartható javaslatokat kapsz majd.
0 hozzászólás